Viry zřejmě rozvezl po domě výtah.
Prostřednictvím společného výtahu se pravděpodobně rozšířil koronavirus i v šestnáctipatrovém panelovém domě v baskickém Bilbau na severu Španělska. Během dvou týdnů od vypuknutí ohniska v domě byly mezi obyvateli a jejich blízkými kontakty pozitivně testovány více než tři desítky lidí, z nichž šest zemřelo.

Vše začalo nenápadně – 9. ledna se k úřadům donesla první informace o nakaženém v domě. Poté se dlouho nic nedělo.
Jako první zemřela na covid 21. ledna 85letá žena z 9. patra. Jak je situace zlá, zjistili její bezprostřední sousedé, když o dva dny později zemřel jedné starší ženě její 50letý syn. Ve stejný den pak zemřela i 84letá obyvatelka 11. patra. A k tomu ještě další dva lidé žijící v přízemí.
Teprve 26. ledna nechal správce vydezinfikovat společné prostory výškové budovy. A až 16 dnů od prvního úmrtí trvalo, než byli zbylí obyvatelé společně s jejich rizikovými kontakty otestováni.
Poslední z obětí z téhož domu pak úřady ohlásily ještě 8. února.
Jak se virus šířil?
Během 17 dnů tak mohl virus volně cirkulovat pomocí výtahů.

Jak napsal španělský list El País, baskické ministerstvo zdravotnictví se s několika experty shodlo na tom, že mikroepidemii v domě mohl odstartovat takzvaný superpřenašeč, tedy člověk s vysokou virovou náloží. Nakažení koronavirem bydleli v prvním, čtvrtém, devátém, jedenáctém, třináctém a patnáctém patře.
Za vyšším počtem pozitivních případů v lichých poschodích pravděpodobně stojí fakt, že dům měl dva výtahy. Jeden obsluhoval lichá, druhý sudá patra. Lidé na všech podlažích nicméně dýchali stejný vzduch a dotýkali se stejných povrchů ve společných prostorech. Obyvatelé domu neměli ani po výskytu prvních případů v domě o nebezpečí ani nejmenší tušení. Dál jezdili výtahem, chodili do práce či na nákupy.
Vliv na vysoký počet obětí obyvatel ve španělském domě mohla mít i prodleva reakce od úřadů. Přes dva týdny se virus mohl domem nerušeně šířit. Posledním faktorem, který mohl mít na celou situaci vliv, je podle odborníků pak ventilace.
„Je možné, že ventilace budovy je propojená a je velmi špatná, hlavně v koupelnách. Něco podobného se stalo v Jižní Koreji,“ uvedl pro španělský deník El País José Jiménez, výzkumník z Oddělení infekčních chorob na King’s College London.
Podobný případ, kdy jediná infekce bez příznaků vedla k rozsáhlému množství případů napříč komunitou, obletěla svět už loni v červenci. Číňanka, která se koncem března vrátila z dovolené v USA, ve své vlasti nevědomě infikovala nejméně 71 lidí. Vše odstartovalo ve výtahu, který po ní použila její sousedka – ta se pravděpodobně nakazila kontaktem s kontaminovaným povrchem.
Ta později nakazila své rodiče a ti covid rozšířili na večírku. Tam se podle vědců nakazil i muž, který dostal mrtvici a jeho dva synové. Trojice pak v jedné nemocnici nakazila osmadvacet lidí a ve druhé dalších dvacet. Vědci řetězec stopovali zpětně a v jejich pravdě je utvrdilo opětovné provedení testu u cestovatelky, která měla v krvi protilátky, což naznačuje, že koronavirus dříve prodělala.